Blog Posts Digital Marketing

قیف بازاریابی (Marketing Funnel) چیست؟

قیف بازاریابی

شاید اصطلاح قیف بازاریابی برای تان یک چیزی جدید باشد امّا فروشنده‌گان و بازاریابان با این اصطلاح از دیر زمانی آشنا هستند. اگر شما در محیط کسب‌وکار مخصوصاً بازاریابی دیجیتالی فعالیت داشته باشید، احتمالاً با اصطلاح قیف فروش یا قیف بازاریابی (Marketing Funnel) آشنائیت دارید.

قیف بازاریابی مسیری است که یک لید یا پاخورد آن را طی میکند تا جنس یا خدمت مورد ضرورت خود را بدست آورد. پیش از اینکه شکل یا مراحل قیف بازاریابی را بدانیم باید با اصطلاح لید (Lead) آشنا شویم:

در میان بازاریابان، فروشنده‌گان و مدیران ارتباط زبان انگلیسی اصطلاح لید به یک مفهوم به کار می‌رود امّا در زبان دری مترادف چنین کلمه‌ی را نیافتم و ایرانی ها آن را به نامهای سرنخ، پاخورد یا کلیک‌خور یاد می‌کنند. مثلاً اگر بخواهیم بازدید کننده فروشگاه ما زیاد شوه، میگیم بروشور بیشتر پخش کنیم تا پاخور فروشگاه (لید) ما زیاد شود امّا نمیدانیم که آنها جنس را خرید میکنند یا خیر.

حقیقتاً لید کیست؟

  • یک مخاطب جدیدی است که قبلاً از شما خرید نکرده،
  • یک مشتری بالقوه‌ی است که توجهش به برند یا محصول یا خدمت شما جلب شده،
  • حداقل یک کانال ارتباطی برای اینکه با وی در ارتباط باشیم، با میل و رضایت خود در اختیار ما قرار می‌دهد

قیف بازاریابی تمام فعالیتهای را در بر می‌گیرد که یک لید را به مشتری دایمی تبدیل کند. در ابتدا (قسمت بالای قیف بازاریابی) تعداد لیدها زیاد هست و هر چقدر پایین برویم تعداد لیدها کمتر شده و خیلی کمی از آنها محصول را خرید خواهند کرد. اگر شما بخواهید محصول یا خدمت تان را برای مشتری تان بفروش برسانید، مشتری تان باید مسیر خرید یا همان قیف بازاریابی را طی کند.

مراحل قیف بازاریابی

قیف فروش یا قیف بازاریابی شکل خاصی ندارد و با توجه به نوعیت کسب‌وکار در شرکت‌های مختلف و یا نوعیت مشتری شما (فردی یا سازمانی) فرق دارد. عموماً قیف بازاریابی در کسب‌وکارها به شکل زیر است:

 1 آگاهی داشتن: در این مرحله تعداد زیادی از اشخاص که نیازمند جنس یا خدمت است، از راه‌های مختلف با برند شما آشنا می‌شود. در این مرحله بازاریابان کوشش میکنند تا بیشترین لید را تولید کند.

 2 علاقه‌مند شدن: زمانیکه یک شخص با برند شما آشنا شد، آنها نسبت به محصول یا خدمت شما علاقه‌مندی پیدا کرده و در مورد آن نیازمند اطلاعات زیادی است.

 3 توجه کردن: در این مرحله شخص بازاریاب باید اطلاعات کافی و کیفی برای لید ارائه کند تا توجه لیدها را نسبت به محصول یا خدمت بیشتر جلب کند. در دو مرحله علاقه‌مند شدن و توجه کردن، بازاریابان و فروشنده‌گان لیدها را پرورش می‌دهند تا بیشترین لید را در مراحل بعدی انتقال دهد.

 4 قصد کردن: در این مرحله لیدها به اندازه کافی در رابطه به جنس یا محصول معلومات کسب نموده و میخواهند جنس را خرید کند.

 5 ارزیابی: در مرحله ارزیابی لیدها کوشش میکنند تا جنس را ارزیابی نموده و با معادل آن در دیگر فروشگاه‌ها مقایسه میکند.

 6 خرید: آخرین مرحله قیف بازاریابی، خرید است. در این مرحله لید به یک مشتری حقیقی تبدیل شده و حاظر است در مقابل جنس یا خدمت شما پول پرداخت نماید.

چگونه بیشترین تعداد لیدها را به مرحله بعدی قیف سوق دهیم؟

در مرحله آگاهی داشتن: با استفاده از کمپین‌ها بازاریابی و تحقیقات در مورد مشتری (Customer Research) می‌توانیم تعداد زیاد لیدها را با برند خود آشنا کنیم. مثال این کمپین‌ها عبارت‌اند از؛ رویدادها (Events)، تبلیغات، نمایشگاه، وبلاگ، وبینار، ارسال ایمیل، کمپین‌های وایرال شبکه‌های اجتماعی، جستجو و دیگر موارد.

مرحله علاقه‌مند شدن: در این مرحله با استفاده از ایمیل مارکتینگ، بازاریابی محتوا، سمینارهای رایگان، خبرنامه و دیگر موارد برای مشتری درگیری (Customer Engagement) ایجاد میکنیم و آنها را به صورت خصوصی بابرند خود آشنا میکنیم.

مرحله توجه کردن: در این مرحله با استفاده از تاکتیک‌های ارسال ایمیل، ایجاد محتوای هدف‌دار، مطالعه موردی، دیموهای مفت و دیگر موارد در مورد محصولات و نحوه استفاده از آن برای لیدها معلومات ارائه میکنیم.

مرحله قصد کردن: در این قسمت از قیف بازاریابی، فروشنده دیمو از محصول یا خدمت را برای مدت محدود در اختیار لید قرار می‌دهد تا مشتری بتواند جنس یا خدمت را آزمایش کند.

مرحله ارزیابی: هردو دیپارتمنت فروش و بازاریابی باهم کار می‌کنند تا نشان دهند چطور محصول آنها می‌تواند مشکل مشتری را حل کند و ثابت کنند که محصول شان بهترین است.

خرید: در این مرحله یک لید به مشتری واقعی تان تبدیل می‌شود. تجربه خرید و خدمات پس از خرید از جمله فاکتورهای موثر در نگهداشتن مشتری برای دایمی است. هرچقد مشتری تجربه خرید خوب داشته باشد و خدمات پس از خرید شرکت عالی باشد، مشتری جنس بیشتری از شما خواهد خرید.نتیجه‌گیری: قیف بازاریابی یا قیف فروش یا مارکتینگ فنل اصطلاحی است که بازاریابان، مدیران ارتباط و کارآفرینان استارت‌آپ‌ها آن را برای مسیری استفاده می‌کند که یک مشتری سرگردان از زمانی آگاه شدن در مورد یک جنس یا خدمت تا زمانی خرید آن، طی می‌کند. چون تعداد اشخاصی که در ابتدا با برند آشنا می‌شود نسبت به تعداد اشخاصی که محصول یک برند را خرید میکنند، زیاد است و این تعداد اشخاص در مسیر خرید کاهش می‌یابند. بازاریابان حجم تعداد این افراد را در مراحل مختلف خرید به قیف تشبه نموده و آن را قیف بازاریابی می‌نامند. برای سوق دادن تعداد زیادی لیدها در آخر قیف، تلاشهای فراوانی بازاریابان و فروشنده‌گان را نیاز دارد. دیپارتمنت بازاریابی و فروشات با استفاده از تولید محتوا مثل عکس، تصویر و صدا؛ بازاریابی سوشیال میدیا (رسانه‌های اجتماعی) مثل فیسبوم، انستاگرام، تویتر و یوتیوب؛ ایمیل مارکتینگ، بهینه سازی ماشین جستجو و غیره تاکتیک‌ها می‌توانند لیدها را پرورش داده و تعداد زیادی از آنها را به آخر قیف بازاریابی ارسال کنند.
حالا نوبت شما است؛ لطفاً نظرات و پیشنهادات تان در مورد بازاریابی دیجیتالی و قیف بازاریابی در کامنت بنویسید تا ما هم از دانش و تجربه شما مستفید شویم.

Writer
Hussein Anosh
Digital Marketer | Content Developer

0 comments on “قیف بازاریابی (Marketing Funnel) چیست؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: