Blog Posts Digital Marketing Entrepreneurship

بازاریابی دیجیتالی چیست و چرا شرکت‌ها آن‌را شامل استراتیژی بازاریابی شان کنند؟

بازاریابی دیجیتال که با نام های دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی هم شناخته می شود، به تمامی فعالیت های بازاریابی گفته می شود که با استفاده از ابزار دیجیتال یا در فضای اینترنت صورت می گیرد.

معرفی بازاریابی دیجیتالی

ما در عصری قرار داریم که افراد مخصوصاً نسل جوان در افغانستان به هر نوعی به اینترنت وصل است. آنها از اینترنت به منظور ارتباط برقرارکردن، دسترسی به معلومات و آگاهی از اتفاقات روزمره دنیا استفاده می‌کنند. همچنان آنها می‌توانند با استفاده از رسانه‌های اجتماعی، نظرات و تجربیات شان را با دیگر افراد به اشتراک بگذارند.  حضور افراد در اینترنت مخصوصاً شبکه‌های اجتماعی، فرصت‌ها و چالش‌های زیادی برای برندها یا شرکتهای تجاری ایجاد کرده. طوریکه مصرف کننده‌گان دیگر بالای تبلیغات تلویزیونی، نصب بنیرها، و دیگر رویش های بازاریابی سنتی اعتماد نمی‌کنند. آنها خود شان فعالانه وارد اینترنت شده و با استفاده از ماشین‌های جستجو محصول یا خدمت مورد علاقه و اعتماد شان را یافته و آن را خرید می‌کنند. افراد می‌توانند برای سرویس یا محصول که از قبل استفاده کرده، بازخورد(Feed Back)  بدهند و تجربه خود را با دیگر اشخاص در رسانه‌ها به اشتراک بگذارند. فیدبک دادن و استفاده از نرم‌افزارهای «ایجاد محتوا توسط استفاده کننده (UGC)»، تاثیرات بسازی دارند طوریکه تحقیقات نشان می‌دهد 84 فیصد افراد هنگام خرید از روی همین فیدبک‌ها تصمیم میگیرند.

بناءً برندها یا شرکت‌ها نیاز دارند تا در استراتیژی بازاریابی شان تجدید نظر نموده و از استراتیژی‌های بازاریابی دیجیتالی استفاده کنند. خبر خوش امّا این است که بازاریابی دیجیتالی نسبت به رویش‌های بازاریابی سنتی مؤثرتر بوده و هزینه کمتر دارد.

جلب کردن توجه، درگیرکردن، ارتباط برقرار کردن و بلاخره فروختن محصول یا خدمت از طریق اینترنت را بازاریابی دیجیتالی میگوید. و یا به عبارت دیگر تمام فعالیت‌های بازاریابی که از طریق اینترنت صورت گیرند، بازاریابی دیجیتالی است.

تعریف:

نهادهای معتبر بازاریابی دیجیتالی را طوری زیر تعریف نموده:

«بازاریابی دیجیتال که با نام های دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی هم شناخته می شود، به تمامی فعالیت های بازاریابی گفته می شود که با استفاده از ابزار دیجیتال یا در فضای اینترنت صورت می گیرد.»

WordPress WebMaster

«بازاریابی دیجیتالی عبارت از تمام  فعالیت‌های بازاریابی است که در آن از یک وسیله برقی یا اینترنت استفاده می‌شود. در بازاریابی دیجیتالی؛ کسب و کارها با استفاده از کانالهای دیجیتالی مثل ماشین جستجو، رسانه‌های اجتماعی، ایمیل و ویب‌سایت شان با مشتریان فعلی و آینده خود در ارتباط می‌شوند.»

HubSpot

«بازاریابی دیجیتالی عملیه استفاده از اینترنت، موبایل، رسانه‌های اجتماعی، ماشین جستجو، نمایش تبلیغات و دیگر کانالها به منظور دسترسی به مشتریان است. بعنوان زیر مجموعه بازاریابی سنتی، بازاریابی دیجیتالی فراتر از اینترنت رفته و شامل  مسیج (SMS)، خدمات ساده آگاهی (SNS)، بهینه سازی ماشین جستجو (SEO)، بیلبوردهای برقی و دیگر تبلیغات برقی را شامل شده و برای ترویج خدمت یا محصول به کار می‌رود.»

Investopedia

اهمیت‌های بازاریابی دیجیتالی:

با پیشرفت و تغییر قابل چشم‌گیر تکنالوژی کسب و کارها و برندها تمام توانایی شان را به خرج داده تا با محیط بازار خود شان را وفق دهند. خرید و فروش سنتی (Brick-and-Mortar) جای شان را به خرید و فروش آنلاین داده و تمام مراحل مسیر مشتری (Customer Journey) از طریق وسایل دیجیتال صورت می‌گیرند. بناءً بازاریابی دیجیتالی بهترین و مؤثرترین روش بازاریابی عصر حاضر است. در زیر چند تا از اهمیت های بازاریابی دیجیتالی را ذکر میکنیم:

 1 – بازار را وسعت می‌بخشد: با استفاده از بازاریابی دیجیتالی شما می‌توانید محصول یا خدمت تان را از طریق آنلاین به بازارهای جهانی به فروش برسانید.

با استفاده از بازاریابی دیجیتالی شما می‌توانید محصول یا خدمت تان را از طریق آنلاین به بازارهای جهانی به فروش برسانید.

 2 هزینه کمتر دارد: بر اساس نتایج تحقیقات گارتنر، شرکت های که از بازاریابی دیجیتالی استفاده میکنند، مصارف بازاریابی شان 40% کاهش یافته و بازگشت سرمایه (ROI) شان افزایش یافته است.

 3 بازاریابی دیجیتالی بازدید کننده را به مشتری تبدیل میکند:  با استفاده از بازاریابی دیجیتالی مؤثر، یک بازدید کننده وب‌سایت یا رسانه اجتماعی شما، به زودترین وقت تبدیل به مشتری بالقوه شده و وکیل مدافع برند شما می‌شود.

 4 بازاریابی دیجیتالی در افزایش عواید کمک میکند: نرخ بالای تبدیل بازدیدکننده به مشتری، مؤثر بودن بازاریابی دیجیتالی با هزینه کمتر، عواید شرکت را افزایش می‌دهد. بر اساس گزارش گوگل شرکت های که از استراتیژی بازاریابی دیجیتالی استفاده میکنند، عواید شان 2.3 برابر افزایش یافته است. و همچنان کسب و کار های نوپا که از بازاریابی دیجیتالی استفاده میکنند، 3.3 برابر سریعتر از دیگر کسب و کارهای نوپا رشد میکنند.

 5 بازاریابی دیجیتالی تسهیل کننده تعامل با بازار هدف (Target Market) است: با استفاده از نقاط تعامل (Touch Points) دیجیتالی، شرکت‌ها میتوانند بهتر و بیشتر با مشتریان شان تعامل نموده و نیازمندی های آنها را بدانند.

 6 بازاریابی دیجیتالی شهرت برند را تعمیر میکند: پابند بودن به وعده‌ها، راستی و امانت داری، برند را مشهور می‌کند. بازاریابی دیجیتالی بهترین راه برای انتقال وعده های تان به مشتریان هست.

 7 استفاده از دیجیتال مارکیتینگ بازده سرمایه (ROI) تان را افزایش می‌دهد: هدف اصلی بازاریابی این است که پاخورد ها (Leads) را تبدیل به مشتری بالقوه نموده و فروش را افزایش دهد. به همان نسبت که شما از بازاریابی دیجیتالی استفاده کنید، به همان اندازه بازدهی سرمایه تان افزایش میابد.

 8 بازاریابی دیجیتالی اعتماد مردم را کسب می‌کند: بازاریابی که از رسانه‌های اجتماعی، اینترنت، ثبوت های اجتماعی و شاهدی از مشتریان قبلی استفاده میکند، اعتماد مردم را بیشتر بدست میاورد. تحقیقات نشان می‌دهد که 84 فیصد افراد به معلومات که از طرف دوستان و مشتریان قبلی در باره برند نشر می‌شوند اعتماد میکنند.

انواع رسانه در بازاریابی دیجیتالی:

رسانه‌های در دست داشته:

رسانه های در دست داشته آن رسانه های است که خود شرکت روی آن کنترول داشته و میتواند از آن به هر نحوی استفاده کند. مثال رسانه‌های در دست داشته عبارتند از: ویب‌سایت، ویبلاگ، کتاب الکترونیک، مجله/هفته نامه/ماه نامه خود شرکت، حساب کاربری های رسانه های اجتماعی مثل فیسبوک، تویتر، انستاگرام و غیره. البته فیسبوک، تویتر و انستاگرام میتوانند هم رسانه در دست داشته باشد و هم رسانه اجاره‌ای.

رسانه اجاره‌ی:

رسانه‌های اجاره‌ی آن عده از رسانه های است که برای نشر تبلیغات یا محتوای بازاریابی، شرکت باید پول پرداخت کنند. مثلاً اسپانسر کردن پوست در فیسبوک، استفاده از گوگل ادز (Google Ads.)، نشر مقاله در یک وب‌سایت پر بیننده که برای آن نیاز به پرداخت پول باشد و غیره.

رسانه کسب شده:

رسانه‌های کسب شده مؤثرترین رسانه بوده که از طرف مشتریان آن را کسب میکنید. این رسانه‌ها عبارتند از، اشتراک گذاشتن پوست توسط یک مشتری قبلی تان، معرفی برند توسط افرادی که از قبل خدمت یا محصول شما را استفاده نموده غیره.

تخنیک‌های بازاریابی دیجیتالی:

روش‌های بازاریابی دیجیتالی

1 سئو SEO (Search Engine Optimization):

روند بهینه سازی وب‌سایت شما به منظور تبقه بندی بالاتر در صفحات نتایج ماشین‌های جستجو است، بنابراین، این به معنی افزایش حجم ترافیک آزاد (Organic Reach) است که وبسایت شما دریافت می‌کند.

2 – بازاریابی محتوا

ایجاد و ارتقاء محتوا به منظور آگاه‌سازی از نام تجاری، رشد ترافیک، ارتقاء و پیشبرد تولید یا افزایش مشتریان. برای معلومات بیشتر مقاله ما را در مورد بازاریابی محتوا بخوانید: بازاریابی محتوا چیست؟
3 – بازاریابی درون‌سوی یا بازاریابی جاذبه‌ای (Inbound Marketing)
بازاریابی درون‌سوی به رویکرد “قیف کامل” برای جذب مشتریان، وابسته کردن آنها و لذت بردن مشتریان از محتوای آنلاین اشاره دارد.

4 – بازاریابی شبکه اجتماعی

به تبلیغ برند و محتوا در کانال‌های شبکه اجتماعی برای افزایش آگاه سازی در مورد برند، افزایش ترافیک و پیشبرد کسب و کارتان اشاره دارد.

5 – پرداخت به عوض هر کلیک PPC

یک روش افزایش ترافیک در وبسایت، پرداخت هزینه به منتشر کننده تبلیغ شما، به عوض هر بار که روی تبلیغات شما کلیک میشود، است. یکی از رایج ترین تبلیغات کلیکی Google AdWords می باشد.

6 – بازاریابی وابسته

یک نوع تبلیغات مبتنی بر عملکرد که در آن شما برای تبلیغ محصولات یا خدمات دیگران در وبسایت خود حق کمیشن دریافت می‌کنید.

7 – اتوماسیون بازاریابی

اتوماسیون بازاریابی به نرم افزارهایی اطلاق می‎شود که هدف آن خودکارسازی فعالیت‌های بازاریابی است. بسیاری از بخش‌های بازاریابی باید کارهای تکراری مانند ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و سایر فعالیت‌های وبسایت را به صورت خودکار در بیاورند.

8 – بازاریابی از طریق ایمیل

شرکت‌ها از بازاریابی ایمیل به عنوان راهی برای برقراری ارتباط با مخاطبان خود استفاده می‌کنند. ایمیل اغلب برای تبلیغ محتوا، تخفیف‌ها و مراسم‌های خاص و همچنین سوق دادن افراد به سوی وبسایت کسب و کار استفاده می‌شود.

ایمیل مارکتینگ یکی از قدیمی ترین و موثر ترین روش های بازاریابی دیجیتال برای تجارت های مختلف می باشد. بسیاری از برندهای بزرگ و تجارت های بسیار پر بازده از این روش بازاریابی به عنوان گام اصلی خود در جهت موفقیت یاد می کنند. ایمیل مارکتینگ همچنین برای مواقعی که شما می خواهید شاخه های جدیدی در تجارت خود اضافه نمایید و قصد دارید افراد را از وجود این شاخه های جدیدی در تجارت خود مطلع سازید می تواند بسیار مفید باشد. اگر شما از روش های درستی برای جمع آوری ایمیل های لیست ارسال ایمیل خود استفاده نمایید و همچنین ایمیل های مناسبی برای هر گروه از کاربران خود بفرستید و گروه بندی های دقیق و صحیحی در لیست ایمیلی خود ایجاد نمایید، می توانید با ارسال ایمیل هایی که به خوبی برای کاربران بهینه سازی شده اند میزان فروش خود را چند برابر نمایید.

9 – PRآنلاین

روابط عمومی (PR) آنلاین این است که تضمین پوشش آنلاین نشریات دیجیتالی، وبلاگها و سایر وبسایت‌های مبتنی بر محتوا را تأمین کند. این بسیار شبیه روابط عمومی سنتی، اما در فضای آنلاین است.

نتیجه گیری: ما در عصر دیجیتال قرارداریم و عموماً انسانها از رسانه‌های دیجیتالی مثل وب‌سایت، وب‌لاگ، رسانه‌های اجتماعی و کتالوگ‌های الکترونیک استفاده می‌کنند. از طرف دیگر مصرف کننده‌گان خدمات و محصولات برای خرید از اینترنت کمک گرفته و به شهرت برند به شکل آنلاین بیشتر اعتماد می‌کنند. بناءً شرکت‌ها نیاز دارند تا در استراتیژی بازاریابی شان از بازاریابی دیجیتالی نیز کار گرفته و در محیط پر سروصدا و رقابت شدید برند شان را برجسته نمایند. بازاریابی دیجیتالی مؤثرتر بوده و هزینه کمتر دارد.

Writer:
Hussein Anosh
Digital Marketer | Content Developer

1 comment on “بازاریابی دیجیتالی چیست و چرا شرکت‌ها آن‌را شامل استراتیژی بازاریابی شان کنند؟

  1. بازتاب: قیف بازاریابی (Marketing Funnel) چیست؟ – برجسته

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: