Blog Posts Digital Marketing Entrepreneurship

بازار یابی محتوا چیست؟

از آنجایی که ما در عصر رسانه‌های دیجیتالی قرارداریم و ارتباط با مشتری در زمینه فروش و کسب و کار تغییر نموده، نحوه‌ای بازاریابی نیز تغییر کرده است. تحقیقات نشان می‌دهد که 81 در صد از مشتریان دوست دارند تا با برندها به نحوی در ارتباط باشند و در مورد خدمات و محصولات آنها معلومات کسب کنند. با وجود اینکه مشتری همیشه توان این را داشته که یک محصول یا خدمت را با لگد انتخاب کند یا با بکس پول شان، رسانه‌های جمعی این توان مشتری را بیش از همیشه بالا برده و میتواند نظرات و تجربیات شان را در مورد محصولات و خدمات برندها مستقیماً با دیگر استفاده کننده‌گان به اشتراک بگذارند.

رسانه‌های جمعی از طرف دیگر برای شرکت ها و برند ها فرصت ها و چالش های عظیمی ایجاد نموده. برندها می‌توانند با استفاده از بازاریابی دیجیتالی مستقیماً با مشتریان شان ارتباط برقرار کنند و نظریات مشتریان را در مورد نیازمندی های آنها، رشد، توسعه و بهتر کردن کیفیت محصولات و خدمات شان دریافت کنند. فرایند ارتباط با مشتری از طریق هر وسیله‌ای که بتواند مشتری را در مورد نحوه استفاده از محصول یا خدمت آگاه کند، بازاریابی محتوا میگوید. محتوا میتواند به اشکال مثل مقاله، تعریف، بلاگ، پوست فیسبوکی و تویتری ضبط صدا (podcast)، کلیپ ویدیویی کوتاه باشد که در مورد خدمت یا محصول فوق‌العاده معلوماتی و آموزنده است.

بازاریابی محتوا ایجاد، نشر و محاسبه عملکرد محتواهای با کیفیت، آموزنده و مرتبط با برند است که برندها یا کسبه کار ها به منظور شناساندن محصول یا خدمت جدید به مشتریان شان استفاده میکنند.

«بازاریابی محتوا نوعی از بازاریابی است که در آن ایجاد و نشر محتوای مرتبط و با ارزش به منظور جلب، جذب و در گیر کردن مخاطبین مشخص، تعریف شده و هدف قرارداده شده به مقصد تبدیل کردن آنها به مشتری سود آور.»

انستیتوت بازارایابی محتوا 2014

ویژه‌گی های بازاریابی محتوا

از تعریف بالا ما می‌توانیم ویژه‌گی های ذیل را در مورد بازاریابی محتوا بنویسیم:

 1 – محتوایی با کیفیت: از آنجایی که مشتریان نسبت به برندها بسیار شکاک است و به آسانی نمی‌توانند اعتماد کنند، بازاریاب محتوا باید محتوا را طوری تولید کند که با کیفیت بالا باشد. با استفاده از گواهی دیگر مشتریان(testimonial) ، نرخ دهی مشتریان به محصول یا خدمت(Rate)  و یا دیگر وسیله های ثابت ساختن کیفیت محصول یا خدمت، یک بازاریاب میتواند محتوای با کیفیت عالی تولید کند.

 2 – آموزنده: محتوایی که شما در صفحات اجتماعی مثل فیسبوک یا تویتر تان نشر میکنید، باید آموزنده باشد و مشتری تان را در مورد نحوه استفاده از خدمت یا محصول تان بیاموزاند. مثلاً اگر کسب و کار تان ارائه سرویس آموزش دریوری است، شما عنوان مقاله تان را میتوانید این قسمی انتخاب کنید: «10 قانون ترافیکی که شما قبل از آموزش دریوری باید بدانید». مشتری با خواندن این ده قانون هم در مورد قوانین ترافیکی آموزش میبیند و هم در جریان خواندن آن با برند تان آشنا می‌شود.

 3- مرتبط: محتوای که شما ایجاد می‌کنید، باید مرتبط به برند تان باشد در غیر آن صورت هیچ ارزش به برند تان ایجاد نمیکند. مثلاً اگر کسب و کار تان در زمینه‌ای مشوره دهی تحصیلی باشد، محتوای که شما ایجاد میکنید باید در مورد پوهتون‌ها و پوهنزی ها باشد نه در مورد برند های موبایل.

مطلب مرتبط: بازاریابی دیجیتالی چیست و چرا شرکت‌ها آن‌را شامل استراتیژی بازاریابی خود کنند؟

مراحل بازاریابی محتوا:

مراحل بازاریابی محتوا قرار ذیل است:

 1 – ایجاد محتوا: برای شروع بازاریابی محتوا، اول باید محتوا یا کانتنت خود را ایجاد نمایم. در این مرحله شما نیاز به تحقیق، نوشتن و ویرایش مقاله تان دارید. قبل از نوشتن مقاله که در آن میخواهید برند تان را گسترش دهید، شما باید تحقیق مفصل در مورد نیازمندی‌های مشتریان تان و نحوه‌ای برخورد آنها با محصول یا خدمت مشابه تحقیق نمائید. بعد نتیجه تحقیق تان را روی کاغذ آورده و آن را چندین بار ویرایش کنید تا یک محتوای با کیفیت عالی تولید شود.

 2 – نشر محتوا: چنل یا وسیله‌ای که شما از آن طریق محتوای تان را نشر میکنید، بسیار مهم است. شما می‌توانید محتوای تان را از طریق ویب سایت، ایمیل، شبکه های اجتماعی چون فیسبوک و تویتر برای مشتریان تان برسانید.

منبع عکس: انستیتوت بازاریابی محتوا

 3 – محاسبه عمل‌کرد: پیچیده‌ترین و در عین حال مهم‌ترین مرحله بازاریابی محتوا، مرحله محاسبه عمل‌کرد است. در این مرحله شما نتیجه تمام زحمات تان را بررسی میکنید که آیا بازاریابی شما موثر تمام شده یا خیر. برندها از رویش های مختلف عمل‌کرد بازاریابی محتوای شان را محاسبه می‌کنند. وسایل محاسبه عمل‌کرد عبارت‌اند از لایک، کامنت، باز نشر، دیدن،  گوگل انالیتیکس و بعضی سافتویر های مثل بَفر (Buffer.com)، هاب اسپات (HubSpot.com)، و غیره است.

منبع عکس: انستیتوت بازاریابی محتوا

نتیجه‌گیری: بازاریابی محتوا ایجاد، نشر و محاسبه عمل‌کرد محتوا های با کیفیت، آموزنده و مرتبط به برند در شکل های، مقاله، تعریف، بلاگ، پوست فیسبوکی و تویتری ضبط صدا (podcast)، کلیپ ویدیویی کوتاه است که کسب و کارها از آن به منظور ایجاد ارزش در برند و آموزش مشتریان

Writer:
Hussein Anosh
Digital Marketer | Content Developer

1 comment on “بازار یابی محتوا چیست؟

  1. بازتاب: قیف بازاریابی (Marketing Funnel) چیست؟ – برجسته

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: