Blog Posts

خودشناسی رمز موفقیت:


خودشناسی یکی از مشخصات افراد موفق است. اگر یک شخص بخواهد یک کسب و کار و یا به اصطلاح دیگر تجارتی را شروع کند، در قدم نخست او باید به طور مفصل و عالی خود رابشناسد. در غیر آن صورت به شکست مواجه خواهد شد. چنانچه که حضرت علی (ع) میفرماید:»کسی که موفق به خود شناسی شود، به بزرگترین پیروزی دست یافته است.» یکی از روش های عالی برای خود شناسی روش تحلیل سوات (SWOT Analysis)  است. کار افرینان و مدیر عاملان شرکت های بزرگ برای اینکه یک پروژه را شروع کنند، از این رویش استفاده میکنند. ما میتوانیم ازاین رویش برای شناخت خود نیز استفاده کنیم. چنانچه که این رویش به ما امکان میدهد تا نقاط قوت ، نقاط ضعف، فرصتها و تحدید های زندگی خود را مورد برسی قرار بدهیم. آه! یک چیزی دیگه! قبل از اینکه رویش تحلیل سوات را استفاده کنید، باید یک هدفی  در زندگی تان داشته باشید. برای تعیین هدف پوست قبلی ما تحت عنوان «پنج قانون طلای برای تعیین هدف» را بخوانید که درهمین ویب‌سایت به نشر رسیده بود.

1 – Strength یا نقاط قوت: قلم را برداشته و تمام نقاط قوت تان را بنویسید. نقاط قوت تان شامل تحصیلات، تجارب گذشته، تعداد افرادی که میشناسی، شخصیت تان و نظیری این چیز ها را در برخواهد داشت.

2 – Weaknesses یا نقاط ضعف: هیچ کسی دوست ندارد تا در باره نقاط ضعف شان بحث کنداما مهمترین موضوع در راه رسیدن به شناخت خود نقاط ضعف تان است چون این نقاط باعث میشوند که شما به اهداف تان نرسید. برای شناخت این خصوصیات خود سوالهای مثلی کدام مدرک تحصیلی را ندارم؟ کدام مهارت را ندارم؟ چرا زودتر به اهداف خود نرسیدم؟ کدام عادات بد دارم که مانع انجام کارهایم میشود؟ را از خود تان بپرسید. اگر جواب این سوالات را داشتید، شما موفق در شناسائی نقاط ضعف تان شده اید.

3 – Opportunities یا فرستها: فرصتها از جمله عوامل بیرونی هستند که شما را برای رسیدن به هدف تان کمک میکند. شناسائی فرست های مثل دست رسی به تکنولوژی، دست رسی به تحصیلات عالی، برگزاری سمینار ها و کنفرانسهای علمی در نزدیکی تان، داشتن دوستهای خوب و نظیر اینها از جمله عوامل است که شما را برای رسیدن به مقصد تان کمک میکنند. و

4 – Threats یا تهدید ها: تهدید ها عین فرصتها عوامل خارجی هستند. این ها شامل رقیب ها، نبود امنیت، سیستم دولت داری خوب در کشور که شما زندگی میکنید و امثالهم می باشند. برای شناسائی تهدیدات این سوالها را از خود تان بپرسید و جواب بدهید: آیا انسانهای هستند که مانع رسیدن به هدف تان میشوند و آیا میدانی چرا؟ آیا نداشتن پول یک مشکل است؟ اگر است چطور؟ جواب این سوالها و شبه این ها شما را کمک میکنند تا تهدیدهای زندگی تان را پیدا کرده و آنها را از سر راه تان بردارید.

با ارزیابی تان از رویش تحلیل سوات، شما حالا خود را بهترمی‌شناسید و قادر به تصمیم گیری های خوبتر هستید. این امر باعث میشود تا شما موفقانه به اهدافی که در زندگی دارید، برسید و یک شخص موفق باشید.

اگر این مطلب را خوش تان آمد با دوستان تان نیز به اشتراک بگزارید. 

0 comments on “خودشناسی رمز موفقیت:

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: