Blog Posts

آیا کودک شما لجباز است؟ چرا و چگونه کودکان لجبازی میکنند و نحوه برخورد با آنها

اصولا ً لجبازی یک نوع رفتار و واکنش نامطلوب است که به صورت‌های مختلفی خودرا نشان می دهد، از جمله آسیب رساندن به خود و دیگران، ناسزا گفتن، گریه کردن وفریاد کشیدن، شکستن وسایل و … در افراد لجباز پایین بودناعتماد به نفس و عدم داشتن خود باوری مثبت و پذیرفتن خود واقعی مشهود است.

در یک تحقیق مکتب خصوصی ویرا در کابل از خانواده های کودکان نحوه برخورد باکودکان لجباز را پرسیدند. ما بطور نمونه جواب چند تای آنها را در اینجا ذکرمیکنیم:

کودکان عادت دارند لجبازی کنند. لجبازی کودکان ناشی از حس خودخواهی است. کودکان بیشتر احساساتی عمل میکنند تا عقلانی. وقتی دو کودک لجبازی می‌کنند اول باید عامل لجبازی و خواست کودک را جستجو کنیم. بعد با نصیحت و دلایل قناعت بخش او را وادار کنیم تا از لجبازی بپرهیزد.


پاسخ خانواده زهرا حکیمی

 به نظر ما کودک وقتی لجبازی می‌کند که درست به خواسته‌هایخود نرسیده باشد. یعنی این‌که چیزی مورد نیاز خود را بدست آورده نتوانست، باهم لجبازی می‌کنند. برای این‌که از لجبازی کودکان جلوگیری نماییم، باید خواست‌های کودک را فراهم کنیم؛ یعنی چیزی‌که کودک می‌خواهد برایش فراهم کنیم. در‌این صورت لجبازی کردن در ابتدا باید اول دلیل لجبازی شان را پیدا کنیم که برای چه لجبازی می‌کند. اگر چیزی را می‌خواست که در توان ما بود باید در اختیارش قرار دهیم. در غیر آن باید به کودک وعده بدهیم که در اختیارش قرار دهیم تا کودک از لجبازی دست بکشد.


پاسخ خانواده بهاره

 باید با طفل با شفقت و مهربانی نصحیت نماییم. وقتی طفل راتربیت نماییم که همیشه با دیگران بخصوص بزرگان احترام داشته باشد. طفل خاصیت تقلیدی را دارد؛ هرچه خانواده وی انجام دهد، به مرور زمان او هم همین‌کار را انجام می‌دهد. پس والدین کوشش نمایند تا فرزند خود را درست تربیت نموده و تسلیم جامعه نمایند.


پاسخ خانواده زحل

برای جواب سوالی که چرا کودکان لجبازی میکنند و نحوه جلوگیری از آن را خدیجه امیری روان‌شناس در موسسه بین‌المللی RET و مکتب خصوصی ویرا پاسخ می‌دهد.

چرا کودکان لجبازی می‌کنند؟

طبیعت کودک می‌تواند خود یک دلیل بر لجبازی کودک باشد؛ طبیعت کودک بین 1 – 3 سال او را تحریک می‌کند که خودش تصمیم بگیرد و در مقابل هر نوع فشاری از جانب دیگران مقاومت کند. اگر والدین کودک افرادی باشند که بخواهند به رفتار کودک تسلط پیدا کنند در ین صورت کودک ابتدا به صورت عادی لجبازی می‌کند ولی کم‌کم این رفتار را به صورت عادت تا سنین بزرگسالی ادامه خواهد داد. امر و نهی بیش از حد به کودک نیز سبب لجبازی می‌شود. همچنان اگر والدین فرصت کافی برای کارهابه کودک ندهد این امر باعث عصبانیت و د رنهایت لجبازی در کودکان می‌شود. دلایل چون خستگی و گرسنگی نیز می‌تواند باعث لجبازی در کودک شود.

چگونه میتوان از لجبازی کودکان جلوگیری کرد؟

دادن استقلال به کودکان، پرهیز از دخالت بیش از حد درکارهای کودک، وادار نکردن کودک به تعجیل در کارها، اصرار نکردن در خوردن غذا، به حساب آوردن کودک و خودداری از سرزنش و پرخاشگری از مواردی است که می‌تواند از بروزلجبازی در کودک جلوگیری کنند.

در صورتی‌که کودکان باهم لجبازی کردند چه باید کرد؟

در رفتار با کودکان لجباز باید ثابت قدم بود. والدین باید از قبل در باره رفتارهای کودک هماهنگ باشند در صورتی‌که فرزندان از حد خود تجاوزکردند چگونه با آنها برخورد شود. وقتی کودکان لجبازی می‌کنند، آرام و محکم باشید. همچنان داشتن برنامه ریزی برای کودک باعث می‌شود که شرایطی که باعث تنش شده کم شود و کودک بفهمد شما چه توقعاتی از او دارید. آرام، محکم و قاطع به فرزند تان بگویید که به رفتارش خاتمه دهد اگر از کار خود دست بر نداشت به کود تان بگوئید؛ اگر به کارش ادامه دهد تنبه خواهد شد.

اخطار و آگاهی دادن از مراحل مهمی به‌شمار می‌رود. در آخرین مرحله اگر کودک به‎‌خواسته‌ای شما عمل نکرد باید تنبه شود. درباره چگونگی تنبه هم باید اطلاعات کسب کنید تا نتیجه بر عکس نشود.

نویسنده
خدیجه امیری
متخصص روانشانسی کودک در موسسه بین‌المللی RET و 
مکتب خصوصی ویرا

0 comments on “آیا کودک شما لجباز است؟ چرا و چگونه کودکان لجبازی میکنند و نحوه برخورد با آنها

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: