Blog Posts

آیا از مشکل بی‌هدفی رنج می‌بری؟ پنج قانون طلای برای تعیین هدف

ستاره های ورزش، تجاران، کار افرینان موفق و کسانیکه دست آورد خوبی در زندگی شان دارند، همه هدف تعیین میکنند. تعیین هدف برای تان یک دورنمای درازمدت و شوق کوتاه مدت در رسیدن به موفقیت میدهد. این کار فرزانگی و علم تان را متمرکز کرده و کمک تان می‌کند تا از منابع و وقت تان به طور موثر و مثمر استفاده کنید.

هدف چیست؟

هدف یک ایده در آینده یا یک نتیجه مطلوب است که یک شخص یا گروپ از اشخاص رویا پردازی کرده، برایش طرح ایجاد میکنند و در دست یابی برآن متعهد است. یا به عبارت دیگر هدف یک نتیجه مطلوبی است که ما تمام توان و مهارت های خود را به کار می‌اندازیم تا به آن نتیجه برسیم.

مشخصات یک هدف خوب

هدف که ما تعیین میکنیم، باید گنگ و رویا پردازی نباشد. یک هدف خوب دارایی مشخصات زیر است:

  1. مشخص (Specific): هدف خوب باید مشخص باشد، پر معنی و مفهوم باشد و خاصیت انبساطی داشته باشد.
  2. قابل اندازه‌گیری (Measurable): مقدار و نحوه بدست آوردن هدف باید قابل اندازه گیری بوده و شخص یا تیم را تشویق کند.
  3. قابل بدست آوردن (Achievable): یک هدف خوب بر اساس رویا و خیال پلو نیست. هدف خوب باید طوری طرح ریزی شود که واقعبینانه و قابل بدست آوردن باشد.
  4. واقعی (Real): هدف باید داخل انتروال منابع، دانایی و زمان باشد.
  5. محدوده زمانی (Time Bound): یک هدف خوب مقدار زمانی کافی برای رسیدن دارد. نه زیاد که به فرصت یا پروژه آسیب برسد و نه کم که غیر قابل دست یابی باشد.

پنج قانون طلای برای تعیین هدف

اگر میخواهید موفق باشید، شما نیاز دارید تا هدف تعیین کنید. بدون هدف شما متمرکز نبوده و راه تان را گم میکنید. تعیین هدف تنها به کنترول مسیر زندگی تان کمک نمیکند بلکه برای تان یک خط و نشانی را برای موفقیت نیز نشان میدهد. برای تعیین هدف از 5 قانون طلایی زیر استفاده کنید:

  1. هدف تعیین کنید که بدست آوردنش شما را انگیزه دهد: اهدافی تعیین کنید که رسیدن به آن اولویت شماره یک شما باشد. شما را تشویق و ترغیب کند تا برایش برسید. هدفی تعیین کنید که رسیدن به آن برای خود تان و فامیل تان افتخار ایجاد کند. برای تعیین چنین هدف، شما باید بدانید که چرا این هدف را میخواهید بدست آورید؟ یا اگر بخواهید به کسی هدف تان را توضیح دهید بتوانید که آن شخص را متقاعد کنید که چرا هدف تان با ارزش است. با تعیین چنین اهداف، شما هیچ وقت شکست را برای رسیدن به آن قبول نکرده و شب روز برای رسیدن به آن تلاش خواهید کرد.
  2. هدف SMART تعیین کنید: هدفی تعیین کنید که مشخصات که در بالا ذکر شد دارا باشد. هدف تان باید، مشخص، قابل اندازه‌گیری، قابل بدست آوردن، واقعی و بر اساس زمان باشد. این نوع اهداف تنها قابل دستیابی است.
  3. هدف تان را مکتوب کنید: نوشتن اهداف تان، آن را واقعی و قابل لمس میسازد. اهداف مکتوب شده هیچ وقت از یاد تان نرفته و آن را به صورت فعال و پایدار دنبال میکنید. پیش نهاد میکنم که اهداف تان را به شکل بیانیه های مثبت بنویسید. مثلاً اگر میخواهید آماده امتحان تافل در چهار ماه بعدی شوید، بنویسید که «من باید همه روزه 6 ساعت وقت خود را بالای انگلیسی مصرف میکنم.» بجای اینکه بگوید، «من باید انگلیسی را یاد بگیرم تا آماده امتحان تافل شوم.»
  4. برنامه عملیاتی آماده کنید: برنامه عملیاتی مهمترین بخش تعیین هدف است که متاسفانه اکثراً اشخاص آن را در نظر نمی‌گیرند. برای تان هشدار های بسازید که هر لحظه شما را متوجه هدف تان کنند و زمانی در تقسیم اوقات روزمره تان تخصیص دهید تا اهداف تان را مرور کنید. مقصد نهایی تان همیشه یک چیز است امّا برنامه عملیاتی تان ممکن هر لحظه تغییر کند.
  5. به آن بچسبید: هدف یک مقصد نیست بلکه مسیر است. اگر شما همه روزه یک قدم به سمت آن بردارید، در آن روز دست آورد خیلی بزرگی داشتید. هیچ وقت شکست را قبول نکرده و همیشه اهداف و برنامه های عملیاتی تان دنبال کنید.

تعیین هدف خیلی بالاتر از آن است که شما به طور ساده می‌خواهید امروز یک اتفاقی رخ دهد. تا زمانیکه شما به طور واضح و روشن خواست تان را تعریف نکنید و ندانید که چرا این را میخواهید، چانس موفقیت تان به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش میابد. با دنبال کردن پنج قانون طلایی برای تعیین هدف، شما میتوانید اهداف تان را با اعتماد به نفس تعیین کرده و از پیشرفت های تان رازی باشید.

0 comments on “آیا از مشکل بی‌هدفی رنج می‌بری؟ پنج قانون طلای برای تعیین هدف

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: